Akinek van gyermeke, és átesett már a hozzátápláláson, az tudja, hogy mennyi elmélet és gyakorlat létezik ennek módjáról. Táblázatok, szakemberek tanácsai, milliónyi magyar és külföldi oldal, amik között nem könnyű eligazodni. Mikortól adjunk glutént? Tejterméket? Tojást? Mézet? Mivel mi a kislanyunk 8. hónapja körül költöztünk, a megkezdett hozzátáplálást megakasztotta az új kerületben élő trend, és elhagytuk 1 éves korig a már hozzátáplálni kezdett glutént. Írásomban nem szeretnék állást foglalni trendek mellett és ellen, mindenki maga dönti el szülőként, hogy melyiket követi. Mi betartottuk a gyermekorvos tanácsát nemcsak a fent említett glutén terén, de a tejtermék, tojás hozzátáplálásában is. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy kislányunk 6 hónapos és egy éves kora között művészet volt a számára adható ételek kitalálása és variálása, ráadásul mindez télen történt, amikor nem sok friss zöldséghez és gyümölcshöz jutottunk. Mégis, amit kikísérleteztünk, azt megosztanám, mielőtt a feledés homályába vész. Azt vettem észre ugyanis, hogy a barátnőim részlegesen tudják csak felidézni, miket is adtak babájuknak ebben a nem is olyan régvolt időszakban. Mintha nemcsak terhességi, de hozzátáplálási amnézia is létezne.
Szóval, aki gluténmentességet tart a babájánál egy éves korig, ne keseredjen el, számtalan püré és kása-féle létezik, amit ki lehet próbálni. Összeírom őket ide, nekünk hosszú hetekig tartott, míg rájuk találtunk. Mi azt a gyakorlatot követtük, hogy a kislányunk reggel és délután gyümölcsöt kapott, ebéd tájt, illetve este pedig zöldségpüréket. Ezeket dúsítottuk különféle gluténmentes dolgokkal, hússal, mindezt szoptatás mellett.
Reggeli kísérők voltak a lekvárokhoz, gyümölcspürékhez a triviálisnak számító kölesgolyó és köleskása mellett a gluténmentes zabpehely (Bauckhof, Natúr Téka), a mentes babapiskóta (Mester Család). A Fosfovit gluténmentes kekszét kislányunk nem ette meg, pedig jó ötletnek tűnt. A Holle termékcsalád babarizspelyhét édes és sós formában is el lehet készíteni. Ezekre a kásákra, pelyhekre mind igaz, hogy pillanatok alatt elkészíthetőek, forró vízzel szoktam felönteni őket, majd amikor megpuhult, összekevertem a többi hozzávalóval.
A Kakukkhegyi Lekvárium cukormentes dzsemjeit nagyon szerette kislányunk, amiket mi a Szatyor Boltban vettünk. Evett sárga- és őszibarack lekvárt, valamint rengeteg szilvát és meggyet. Vettünk neki körtés, almás bébiételt is. Egy gluténmentes zabpelyhes reggelit örökítettem meg, akkor még a zabpelyhet aprítottam, mert nem evett darabosat. Almapürével, frissen kinyomkodott piros ribizli lével és egy kis kakaóval ízesítettem. Elfogyott...
Főzelékeket tekintve a zöldségeket, húsokat például burgonyával, édesburgonyával, a fent említett babarizspehellyel vegyítettük. Mivel hetekig székrekedéssel küzdött a csemeténk, ezeket is korlátozottan fogyasztotta, ez jelentette a legnagyobb kihívást a főzelékek terén. Próbálkoztunk kukoricapehellyel, rizs és kukorica tésztával. Eljött a nap, mikor a tortilla chipset lelkesen megette a pürék mellé. Voltak időszakok, amikor épp kedvelte a hajdinaspagettit, vagy a csicseri tésztát. Adtunk neki zöldborsó tésztát, vagy a Szaffi termékei közül a hajdinás lisztkeverékből készült palacsintát. Az utóbbiak is mind beszerezhetőek a Natúr Téka webshopban. A darabosakat persze botmixerrel pürésítettük. Lehetett volna gluténmentes kenyeret venni vagy sütni, és számtalan mentes keksszel is próbálkozni, de én ezeket a hozzáadott anyagok miatt nem vettem meg. Nekünk a gluténmentesség korábban ismeretlen terület volt, biztos létezne még sok más babának adható finomság erre az időszakra, mi ezekkel próbálkoztunk. Nem volt egyszerű időszak, de legalább megismertünk egy csomó számunkra addig különleges terméket. És ha mostanában gluténmentes diétán élő barát érkezik hozzánk, legalább meg tudom kínálni valamivel.